Szanowni klienci. W trosce o Państwa zdrowie - publikujemy zasady pielęgnacji soczewek kontaktowych. Informacje te opracowane zostały na podstawie informatora wydanego przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych. Na podstawie licznych sygnałów i zapytań od klientów stwierdzamy, że informacji takich bardzo brakuje na rynku. Foldery i ulotki publikowane są w niewystarczających nakładach i z konieczności dystrybuowane są w sposób ograniczony. Wiele przydatnych informacji można znaleźć na stronach producentów soczewek, jednak z doświaczenia wiemy, że klienci tam nie zaglądają. Mamy nadzieje, że poniższe informacje  okażą się dla Państwa przydatne i pomogą w codziennym użytkowaniu soczewek kontaktowych.




Nigdy nie używaj do pielęgnacji soczewek kontaktowych wody ani innych substancji do tego nieprzeznaczonych.

Jedynie płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych dezynfekują soczewki, usuwając z nich szkodliwe mikroorganizmy oraz inne zanieczyszczenia. Taich właściwości nie ma woda (z kranu, przegotowana, butelkowana) ani sól fizjologiczna.

Zawsze myj dokładnie ręce przed zdjęciem i założeniem soczewek kontaktowych.

Wystarczy umyć dokładnie wodą z mydłem, dokładnie wypłukać i osuszyć. Ręce suszymy ręcznikiem, który nie pozostawia "kłaczków". Czyli lnianym, papierowym itd.

Stosuj płyn, który został polecony przez Twojego specjalistę. Płyn musi być skuteczny i bezpieczny dla twoich oczu.

Przestrzegaj terminów przydatności płynu, którego używasz do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Przed zastosowaniem płynu zapoznaj się z ulotką, która opisuje wszystkie etapy pielęgnacji.

Nie wolno stosować  płynu, który przekroczył termin ważności podany na opakowaniu. Nie używaj płynu, który przekroczył termin ważności od otwarcia butelki (np 60 dni od pierwszego użycia).

Czyść swoje soczewki mechanicznie (przez pocieranie), nawet jeśli producent płynu pominął ten czynność.

Ten etap procesu pielęgnacyjnego jest najskuteczniejszy w usuwaniu osadów, zanieczyszczeń oraz mikroorganizmów z powierzchni soczewek kontaktowych.

Nie ograniczaj ilości płynu przeznaczonego do poszczególnych etapów pielęgnacji. Taka oszczędność może ograniczyć skuteczność wykonywanych czynności.

Zalecana objętość płynu to 10ml dziennie. Butelka płynu 360 ml powinna wystarczyć najwyżej na 35-45 dni. Jeżeli taka objętość płynu wystarcza na dłużej to pielęgnacja soczewek może być nieskuteczna.

Nigdy nie zostawiaj płynu w pojemniku z którego wyjąłeś soczewki.

Soczewki muszą być zalewane świeżą porcją płynu (wyjątek stanowi sytuacja, w której soczewki pozostają w płynie przez kilka dni, ale wtedy przed planowanym założeniem musi nastąpić mycie i wymiana płynu w pojemniku. Niedopuszczalne jest stosowanie jednej porcji płynu przez kilka dni i jego uzupełnianie (dolewanie).

Pamiętaj – pojemnik z płynem i zanurzonymi w nim soczewkami musi być dokładnie zakręcony i trzymany z dala od źródeł ciepła.

Parowanie płynu zmniejsza jego skuteczność mikrobójczą.

Wymieniaj pojemnik do soczewek kontaktowych jak najczęściej.

Kupując płyn otrzymujesz zawsze nowy pojemnik, więc otwarcie nowej butelki połącz z wymianą starego pojemnika na nowy. Pojemnik powinien być wymieniany najlepiej raz na miesiąc i nie rzadziej niż co 3 m-ce.

 

Staraj się aby nalewając płyn do pojemnika nie dotykać wylotem butelki do jego ścianek.

Nie dotykaj też wylotu butelki palcami. Kontakt taki umożliwia przeniesienie mikroorganizmów do butelki i jej zainfekowanie.

Nigdy nie przelewaj płynu z oryginalnego opakowania do innych butelek.

Najczęściej płyny są dostępne w opakowaniach w różnych pojemnościach i możesz bez problemu dopasować wielkość butelki do swoich oczekiwań.

 

Nie mieszaj płynów ze sobą.

Jeśli musisz zmienić płyn to przy takiej zmianie użyj nowej pary soczewek. Płyny zawierają w sobie różne związki chemiczne, w różnych stężeniach. Mieszanie związków z różnych płynów może je zdeaktywować – płyn przestaje być aktywny.

 
Więcej przydatnych i bardzo praktycznych informacji znajdą Państwo na stronie producenta soczewek, firmy Johnson&Johnson - TUTAJ