Wskazówki dla zdrowego używania soczewek kontaktowych

 Wskazówki dla zdrowego używania soczewek kontaktowych

Zwróć uwagę na fakt, jaki rodzaj soczewek został dopasowany w gabinecie.

Wyróżniamy następujące rodzaje soczewek kontaktowych:

- jednodniowe – używane jednorazowo, po zdjęciu należy je wyrzucić,

- dłuższego czasu używania w tzw. trybie dziennym - czyli używane w ciągu dnia, a na noc zdejmowane,

- dłuższego czasu używania w tzw. trybie ciągłym - czyli takie, których możesz nie zdejmować na noc.

Soczewki różnią się od siebie rodzajem materiału, z którego są zrobione oraz parametrami, które określają ich rozmiar (BC- krzywizna soczewki, DIA – średnica soczewki).

Podczas badania zmierzony został rozmiar Twojej gałki ocznej, a podczas wywiadu rozpoznane warunki używania soczewek. Na podstawie tego dobrane zostały najbardziej odpowiednie soczewki.

Nie zmieniaj tego zalecenia samodzielnie.

 

Nie bez powodu w Salonie Optycznym Optoart otrzymałeś w ramach badania soczewki dłuższego czasu używania łącznie z soczewkami jednodniowymi.

Soczewek dłuższego czasu używania nie zakładaj:

- do sauny i solarium – z uwagi na zbyt wysokie temperatury,

- podczas choroby – z uwagi na ryzyko wniknięcia w strukturę soczewki wirusów i bakterii,

- podczas kąpieli na basenie, w jeziorze, morzu lub podczas prostego brania prysznica – z uwagi na możliwość wniknięcia wody do oczu i ryzyka zakażenia bakterią Acanthaomeba. Bakteria ta może pasożytować w mózgu, nadnerczach, nosogardzieli, żuchwie. Przy pływaniu korzystaj więc z okularów pływackich i soczewek jednorazowych.

 

Okres noszenia soczewek kontaktowych:

- soczewki jednodniowe – można ich używać w komforcie kilka godzin w ciągu dnia. Czy to będą 4 godziny, czy 8-10 zależy od indywidualnych uwarunkowań, stopnia nawilżenia oka i miejsca, w których przebywasz (suche archiwum z dokumentami lub w wilgotnym lesie).

- soczewki dwutygodniowe / miesięczne – czas dwóch tygodni / miesiąca liczymy od momentu wyjęcia soczewki z blistra (pojedyncze opakowanie na soczewkę, w której producent w warunkach sterylnych ją zamknął). Nie ważne, czy soczewka była używana tylko raz w ciągu tego okresu, czy codziennie. Liczy się data wyjęcia soczewki z opakowania, od której odliczamy odpowiednio dwa tygodnie lub miesiąc.

W tym okresie producenci gwarantują stabilność fizyko-chemiczną właściwości soczewek kontaktowych, czyli: nawilżenie, przezierność, moc w dioptriach i co najważniejsze przepuszczalność tlenu. Po tym czasie soczewka traci te właściwości i używanie jej nie jest wskazane, ponieważ może wywołać różne skutki uboczne – patrz: skala stopniująca Efrona stosowana w praktyce klinicznej, aby określić stopień ciężkości 16 powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych.

 

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Jeśli już nie potrzebujesz soczewek, to należy je zdjąć i schować do pojemniczków z płynem.

Pamiętaj o terminie przydatności płynu pielęgnacyjnego. Sprawdź ile można go używać od otwarcia
i policz tę datę, następnie napisz ją na butelce. W ten sposób zawsze masz pewność, że używasz dobrego płynu. Dane wskazują, że pojemniki na soczewki są istotnym źródłem skażenia drobnoustrojami. Właściwe czyszczenie i regularna wymiana pojemnika na soczewki są istotne dla zminimalizowania ryzyka zakażenia. Zawsze przestrzegaj zaleceń zawartych w instrukcji płynu, dotyczących czyszczenia i przechowywania pojemnika na soczewki kontaktowe. Pojemnik powinien być wymieniany, co najmniej raz na trzy miesiące. Jeśli potrzebujesz je przepłukać, to nigdy nie używaj w tym celu wody, tylko płynu pielęgnacyjnego. Używaj tylko i wyłącznie pojemniczków zalecanych przez producenta danego płynu. Dla przykładu woda utleniana będąca w składzie płynu Aosept nie zostanie zneutralizowana przez inne pojemniczki, tylko i wyłącznie poprzez te, które są dołączone do płynu Aosept.

Płynu należy nalać do pojemniczków tyle, aby cała soczewka była nim przykryta. Za każdym razem należy chować soczewki do świeżej partii płynu. Nie można płynu „oszczędzać” i wymieniać go
w pojemniczkach raz na jakiś czas, ponieważ jest to najkrótsza droga do powikłań zdrowotnych naszych oczu i drogiego leczenia okulistycznego.

Uwaga: do pielęgnacji soczewek używaj tylko płynu pielęgnacyjnego. Absolutnie nie używaj w tym celu takich płynów jak: woda pod żadną postacią (przefiltrowana, przegotowana, mineralna itp.), sól fizjologiczna, płyny miceralne, napoje, ślina itp. Badania specjalistów pokazują, że pacjenci pod tym względem są bardzo pomysłowi. Jednak zawsze kończy to się powstaniem powikłań zdrowotnych.

 

Czas noszenia w ciągu dnia

Czas komfortowego używania soczewek jest bardzo indywidualny. Nie zakładaj jednak soczewek natychmiast po przebudzeniu. Oko potrzebuje około 40 minut na oczyszczenie się i dotlenienie po przespanej nocy.

Pamiętaj: soczewki nie są jedyną i słuszną metodą korekcji wady wzroku. Jest to alternatywa, możliwość, z której korzystamy, gdy okulary ograniczają nam pole widzenia, ruchomość lub komfort, np. praca w pozycji schylonej, opieka nad małym dzieckiem, czy uprawianie sportów.

Kieruj się zasadą zdrowego rozsądku: jeśli już nie potrzebujesz soczewek, to je zdejmij i załóż okulary.

 

Nawilżanie soczewek

Soczewka kontaktowa traci swoją wilgotność w ciągu jej używania i wówczas odczuwać będziesz dyskomfort. Spada również ostrość widzenia, ponieważ odpowiednia grubość łez jest nam potrzebna do wyraźnego widzenia. Zaczniesz coraz częściej mrugać i myśleć o tym, że masz założone soczewki. Polecam zastosować wówczas krople nawilżające. Warunek: to muszą być krople, które można stosować na soczewkę kontaktową. Czyli nie mają właściwości leczniczych, a czysto nawilżające. Można je stosować tak często, jak tylko potrzebujesz.

Uwaga praktyczna: jeśli nie masz kropli przy sobie, wracasz do domu i chcesz zdjąć soczewkę, to nigdy nie rób tego, kiedy soczewka jest „przyklejona” do oka. Zastosuj najpierw krople nawilżające, pomrugaj, odczekaj chwilę i dopiero, kiedy soczewka się „rozluźni” na oku, swobodnie ją zdejmij. Unikniesz w ten sposób podrażnienia zewnętrznych struktur oka (nabłonka rogówki) i/lub uszkodzenia soczewki, która może pęknąć.

Pamiętaj to ważne: nawet najlepsze krople nawilżające nie zstąpią dotlenienia oka. Jeśli soczewka jest już zbyt długo na oku, to ma prawo ono być już zmęczone i niedotlenione, więc nawilżanie go nic
w tym przypadku nie zmieni.

 

Makijaż

Soczewki zakładaj na czyste oko, a później zrób makijaż. I w drugą stronę, najpierw zdejmij soczewki, a później rób demakijaż.

Czyli zasada nadrzędna: chronimy soczewkę przed kontaktem z innymi płynami, które mogą wniknąć w strukturę soczewki i doprowadzić do podrażnienia oka. Toniki, płyny miceralne, olejki itp. nie powinny mieć kontaktu z soczewką. Nawet jeśli są przebadane dermatologicznie i okulistycznie pod kątem wrażliwych oczu.

 

Powikłania

Najczęstszą przyczyną powstania powikłań na oczach jest niestosowanie się pacjenta do zaleceń specjalisty, w tym:

- niemycie rąk przed zakładaniem / zdejmowaniem soczewek,

- używanie soczewek po terminie, czyli dłużej niż dwa tygodnie / miesiąc od wyjęcia soczewki z blistra,

- używanie przeterminowanych płynów pielęgnacyjnych,

- spanie w soczewkach, które nie są zarejestrowane jako soczewki night&day,

- zbyt długie noszenie soczewek w ciągu dnia.

Zasada nadrzędna: jeśli doszło już do jakiegoś powikłania (infekcji, stanu zapalnego), natychmiast przestań używać soczewek kontaktowych i skonsultuj to z lekarzem okulistą.

 

 

Pozdrawiam i życzę zdrowego i komfortowego używania Twoich soczewek kontaktowych

Dorota Szerment

Optometrysta

 

 

Zastrzeżenia:

Powyższe opracowanie stanowi uzupełnienie nadrzędnych zaleceń producenta, które otrzymałeś w ramach pakietu startowego.

Soczewki kontaktowe oraz płyny do ich pielęgnacji są Wyrobami Medycznymi klasy IIa i IIb i są dopuszczone do obrotu poza aptecznego wg Ustawy o Wyrobach Medycznych z dnia 20.04.2004 r. Dz.U.04.93.896. Nie ponosimy odpowiedzialności za używanie ich niezgodnie z instrukcją. Używanie soczewek kontaktowych bez konsultacji ze specjalistą może być powodem nieprawidłowego widzenia lub doprowadzić do uszkodzenia wzroku.