Czy wiesz jakich soczewek używasz?

Czy wiesz jakich soczewek używasz?

W swojej praktyce na co dzień mamy do czynienia z użytkownikami soczewek kontaktowych. Dokonując zakupu lub przychodząc do gabinetu optometrysty słyszą pytanie: jakiego rodzaju soczewek Pan/Pani używa? I tu pojawia się problem.

Jakie zatem istnieją rodzaje soczewek kontaktowych?

  •  jednodniowe – używane jednorazowo, po zdjęciu należy je wyrzucić,
  •  dłuższego czasu używania w tzw. trybie dziennym - czyli używane w ciągu dnia, a na noc zdejmowane,
  •  dłuższego czasu używania w tzw. trybie ciągłym - czyli takie, których możesz nie zdejmować na noc.

Wśród soczewek dłuższego czasu wymiany wyróżniamy soczewki dwutygodniowe i miesięczne.

Czas dwóch tygodni / miesiąca liczymy od momentu wyjęcia soczewki z blistra (pojedyncze opakowanie na soczewkę, w której producent w warunkach sterylnych ją zamknął). Nie ważne, czy soczewka była używana tylko raz w ciągu tego okresu, czy codziennie. Liczy się data wyjęcia soczewki z opakowania, od której odliczamy odpowiednio dwa tygodnie lub miesiąc.

A dlaczego to ma takie znaczenie?

W tym okresie producenci gwarantują stabilność fizyko-chemiczną właściwości soczewek kontaktowych, czyli: nawilżenie, przezierność, moc w dioptriach i co najważniejsze przepuszczalność tlenu. Po tym czasie soczewka traci te właściwości i używanie jej nie jest wskazane, ponieważ może wywołać różne skutki uboczne – patrz: skala stopniująca Efrona stosowana w praktyce klinicznej, aby określić stopień ciężkości 16 powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych.

 

Soczewki różnią się od siebie rodzajem materiału, z którego są zrobione oraz parametrami, które określają ich rozmiar (BC- krzywizna soczewki, DIA – średnica soczewki).

Podczas badania specjalista dokonuje pomiaru rozmiaru Twojej gałki ocznej, a podczas wywiadu rozpoznaje warunki używania soczewek. Na podstawie tego dobrane zostają te najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Nie zmieniaj zatem tego zalecenia samodzielnie.

Korzystając z usługi dopasowania soczewek kontaktowych w gabinecie salonu optycznego Optoart
w Głogowie, przy ul. Grodzkiej 41, w ramach pakietu startowego otrzymasz soczewki dłuższego czasu używania łącznie z soczewkami jednodniowymi.

Ta strona internetowa może zawierać informacje ogólne dotyczące różnych stanów medycznych i ich leczenia. Są one przedstawione jedynie w celach informacyjnych i nie zastępują porady lekarza lub innego wykwalifikowanego specjalisty ds. opieki medycznej. Nie należy korzystać z zawartych na tej stronie informacji w celu diagnozowania problemów zdrowotnych lub chorób. Należy zawsze zasięgnąć porady lekarza lub innego specjalisty ds. opieki medycznej.